22 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

Dyrektor szkoły Pani Bogumiła Jagielska powitała zebranych na uroczystości rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz uczniów, którzy najbardziej oczekiwali na moment zakończenia roku szkolnego. Dokonała podsumowania rocznej pracy szkoły. Uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce odebrali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem, a dwoje uczniów z najwyższą średnią ocen w szkole i wzorowym zachowaniem dyplomy i nagrody rzeczowe. Są to: Alicja Hosaniak uczennica kl. II a oddziału gimnazjalnego – średnia ocen – 5,21 oraz Maksymilian Klecki uczeń kl. IV a ze średnią – 5,11. Stypendium Wójta Gminy Gnojnik za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i reprezentowanie szkoły w licznych konkursach w tym roku otrzymali: Alicja Hosaniak, Gabriela Osada oraz Maksymilian Klecki. Serdecznie gratulujemy.

Pani Dyrektor dziękując za kolejny, owocny rok pracy szkoły wręczyła nauczycielom
oraz pracownikom obsługi i administracji nagrody Dyrektora Szkoły. Pani Jagielska wszystkim życzyła wspaniałego, radosnego wypoczynku oraz pełnych słońca, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego miała podwójny charakter, ponieważ społeczność szkolna dziękowała za wieloletnią pracę w szkole na stanowisku nauczyciela, a ostatnie siedemnaście lat na stanowisku Dyrektora odchodzącej na emeryturę Pani mgr Bogumile Jagielskiej. Podziękowania, wyrazy wdzięczności i uznania złożyli na ręce Pani Dyrektor rodzice, uczniowie oraz pracownicy szkoły, dziękując za trud włożony w edukację i wychowanie młodego pokolenia, za wyrozumiałość, wsparcie
i pomoc w trudnych chwilach pracy szkoły oraz radość z sukcesów uczniów, a także wspólne przeżywanie imprez i uroczystości szkolnych. Dziękowano za starania, aby nasza szkoła była odnowiona, nowocześnie wyposażona i coraz piękniejsza. Na koniec były kwiaty, łzy wzruszenia i życzenia dobrego zdrowia, a także tego, aby wszystkie plany
i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz.

W tym dniu podziękowania skierowane były także do Pani Marii Jaroszek, która po ponad czterdziestu latach pracy w sekretariacie szkoły również odchodzi na zasłużoną emeryturę. Raz jeszcze obu Paniom życzymy dużo zdrowia, radości i spokoju oraz wielu miłych wspomnień z pracy w szkole.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wspaniałego wakacyjnego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły.

21 czerwca pożegnaliśmy klasę III gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się od przekazania władzy nowemu zarządowi Samorządu Uczniowskiego, po czym uczniowie klas II gimnazjum przedstawili część artystyczną skierowaną do trzecioklasistów. Absolwenci otrzymali od swoich młodszych kolegów dyplomy oraz słodkie upominki. Następnie swój program zaprezentowali uczniowie klasy III. W pierwszej części występu, która miała charakter kabaretowy, przedstawili życiorys pewnego gimnazjalisty. Na część drugą złożyły się podziękowania dla rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi. Po zakończeniu części artystycznej Pani dyrektor Bogumiła Jagielska wręczyła rodzicom uczniów klasy III gimnazjum listy gratulacyjne i podziękowania. Uczniowie klas IV - VII oraz II - III g otrzymali nagrody oraz dyplomy za osiągnięcia w bieżącym roku szkolnym.

Uczniowie klasy V przygotowali  apel pt. „Książka przed sądem”. W dobie komputeryzacji
i nieustannego rozwoju techniki książka staje się coraz mniej popularna, coraz rzadziej sięgamy po nią w wolnych chwilach, wolimy spędzać czas przed komputerem lub telewizorem. Czy we współczesnym świecie potrzebna jest więc książka?

Odpowiedzią na to pytanie miał być wyrok sadu. Młodzi aktorzy wcielili się w rolę bohaterów rozprawy sądowej: sędziego, prokuratora, obrońcy, świadków obrony i oskarżenia. Wypowiadała się też sama oskarżona, czyli książka, której zarzucono, że jest niepotrzebnym przeżytkiem. Książka broniła się dzielnie, argumentując swój byt, m. in. tym, że to przecież właśnie ona towarzyszy człowiekowi od dzieciństwa aż do starości, służy do nauki i zabawy, uprzyjemnia chwile samotności, rozwija wyobraźnię, dostarcza niezapomnianych przeżyć.

Wobec wielu głosów przeciwko książce, obrońca nie pozostawił wątpliwości, że nie może ona zniknąć z naszego życia, gdyż kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, nie wzbudza agresji, jest łatwo dostępna, jest nieocenioną towarzyszką w samotnych chwilach. Potwierdziły to też czytelniczki z klasy III, które miały możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie.

Po rozważeniu problemu Sąd ogłosił, że:

• książka jest ważnym elementem naszego życia,
• z książki nie można zrezygnować,
• książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.

W dalszej części apelu P. dyr. Bogumiła Jagielska wręczyła nagrody uczniom, którzy wygrali
w konkursie na „Zeszyt lektur”.

Nagrodę otrzymała też klasa Ia za największą liczbę wypożyczonych i przeczytanych książek.

 

19 czerwca członkowie SKC naszej szkoły wzięli udział w XII Zjeździe Szkolnych Kół Caritas, który odbył się w Porąbce Uszewskiej. Uczestnicy Zjazdu zgromadzili się przy Grocie Matki Bożej z Lourdes. Najpierw obejrzeli spektakl „Bernadetta”, a następnie uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego. Po Eucharystii przyszedł czas na zabawę z wodzirejami oraz poczęstunek. Na spotkanie przybyli przedstawiciele 50 Szkolnych Kół Caritas diecezji tarnowskiej.

W dniach 21-25 maja 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Mrzeżyna koło Kołobrzegu. Uczestnicy zostali zakwaterowani w ośrodku kolonijnym Bryza, skąd udawali się na piesze wycieczki nad morze. Tam podziwiali wzburzone fale morskie, odgłosy mew, szelest piasku pod stopami oraz wspaniały zachód słońca. Uczniowie zwiedzili także Kołobrzeg, m.in. Bazylikę Konkatedralną, Ratusz, Pomnik Dunina, promenadę wzdłuż plaży do pomnika Zaślubin z Morzem i molo. Wycieczka ta na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.