Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jej głównym celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Nasza szkoła również wdrożyła ten program, dzięki czemu pozyskaliśmy wiele wartościowych pomocy dydaktycznych, które przedstawiamy poniżej.
"Drukarka 3D Banach School wraz z zakupionymi bezpiecznymi dla dzieci i młodzieży filamentami PLA oraz laptopem będą wykorzystywane podczas lekcji informatyki, koła informatycznego oraz innych przedmiotów. Drukarka, dzięki specjalnemu oprogramowaniu wraz z bazą modeli 3D, daje możliwość uzyskania różnych modeli pomocy dydaktycznych oraz rozwija inteligencję wizualno-przestrzenną. Umiejętności rozwinięte dzięki pracy przy modelach 3D zostaną wykorzystywane nie tyko na lekcjach informatyki i matematyki, ale także wpłyną na polepszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas lekcji wychowania fizycznego, a także będą pomocne w interpretowaniu map na zajęciach geografii.

Zestaw BECreo z mikrokontrolerem oraz czujnikami i akcesoriami uatrakcyjni lekcje techniki, informatyki i fizyki, przedstawiając uczniom w ciekawy sposób podstawową wiedzę z programowania, mechatroniki, elektroniki i elementów robotyki. BECreo jest zestawem zawierającym plansze dydaktyczne, schematy poglądowe do realizacji projektów uczniowskich oraz edukacyjne oprogramowanie, które jest stale aktualizowane. Umożliwia realizację projektów technicznych oraz konstruowanie realnie działających modeli z różnych dziedzin.

Zdolności uczniów z zakresu robotyki będą rozwijane również dzięki zestawowi pozwalającemu na programowanie sztucznej inteligencji. Robot Photon, zestaw mat z akcesoriami wraz z dostępem do internetowej bazy scenariuszy zajęć (interdyscyplinarnych do nauki kodowania oraz zajęć z mikrokontrolerami) urozmaicą lekcje z programowania.
Zestaw klocków do samodzielnego konstruowania modeli samolotu, pojazdów, wiatraków oraz zestawy do tworzenia modeli figur przestrzennych będą wykorzystywane na lekcjach fizyki, matematyki oraz na zajęciach dodatkowych. Pozwolą rozwinąć koordynację ręka - oko, właściwą sprawność motoryczną, umiejętność rozwiązywania problemów, świadomość przestrzenną i wyobraźnię.

Nowoczesna stacja lutownicza z konstrukcją ESD oraz wyświetlaczem LED zostanie wykorzystana do rozwijania kompetencji kreatywnych i technicznych uczniów oraz przyczyni się do kształtowania i rozwijania zdolności manualnych i technicznych. Wykorzystywana podczas lekcji techniki pomoże dzieciom w odkrywaniu zdolności z zakresu elektroniki, majsterkowania i konstruowania.
Pracowania techniczna została wzbogacona o pomoce pozwalające rozwijać zdolności krawieckie, m. in. stanowisko krawieckie z obrotowym krzesłem, maszyna do szycia, żelazko. Ponadto pozyskaliśmy wiele przyrządów do przygotowywania różnych potraw, co rozwinie zdolności kulinarne uczniów, jak również pozwoli stosować w praktyce zasady zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety. Są to m. in: kuchenki indukcyjne, stoły kuchenne, chłodziarko-zamrażarka, mikser wielofunkcyjny, blender ręczny, miksery ręczne, waga kuchenna, stolnice, wałki do ciasta, zestawy patelni, garnków, komplety naczyń, wózek kelnerski, komplet naczyń kuchennych oraz stołowych, formy do pieczenia ciast, zlewozmywak kuchenny.

Szkoła pozyskała także innowacyjne wyposażenie do robienia zdjęć, tworzenia filmów i nagrań: gimbal, czyli stabilizator elektroniczny do aparatu fotograficznego i kamery, statyw z ruchomą głowicą, mikrofon kierunkowy, mikroport – przenośny i wielofunkcyjny system do nagrywania, aparat fotograficzny Sony Cyber-Shot ZV-1, tła fotograficzne oraz oprogramowanie do obróbki wideo Corel Pinnacle Studio 25. Tworzenie własnych nagrań będzie wykorzystywane na niemalże wszystkich przedmiotach do uwieczniania własnych dokonań oraz tworzenia filmów, zdjęć i projektów.