W związku obchodami tego święta przypadającego 2 kwietnia w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dla klas Va, Vb i dla klasy VIII przygotowane przez Panią Beatę Miśt-Szkarłat – pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzesku oraz przez nauczycielkę naszej szkoły Panią Klaudię Stachurską. Celem zajęć było zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeb osób w spektrum autyzmu oraz poprawy jakości ich życia. To także próba zwrócenia uwagi na trudności, z jakimi uczniowie ze spektrum borykają się na co dzień. Warsztaty miały formę zajęć praktycznych. Szczególną uwagę zwrócono na zaburzenia sensoryczne w zwykłych czynnościach szkolnych i życiowych, jakich doświadczają osoby w spektrum autyzmu oraz na zagadnienie wykluczenia społecznego spowodowanego ich specyficznym zachowaniem.

Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy potrafią żyć samodzielnie, inni wymagają wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu. Nie ma jednej przyczyny autyzmu, ale istnieją badania sugerujące, że czynniki genetyczne i środowiskowe mogą mieć wpływ na jego rozwój.

2 kwietnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na trudności, z jakimi spotykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny. Warto jednak pamiętać, że poszanowanie praw osób w spektrum autyzmu nie powinno być tylko jednodniową akcją, ale stałą postawą naszego społeczeństwa.