W tym roku szkolnym po raz kolejny realizowany jest w naszej szkole program edukacji antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Cel główny programu to zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie. Podstawowe zajęcia programowe umożliwiają przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych w ciągu roku szkolnego. W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci).  Oczekiwane efekty działań edukacyjnych to m. in. uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem, wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą oraz wzrost świadomości rodziców i opiekunów w zakresie szkodliwości palenia. Co roku, w trzeci czwartek listopada (21.11.2019 r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia, kiedy to zachęca się palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień.

W ramach realizacji programu uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty o tematyce antynikotynowej, a także gazetkę informacyjną dla rodziców, która przedstawia zagrożenia związane z narażaniem dzieci na tzw. bierne palenie. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania profilaktyczne przyniosą wymierne efekty w zakresie kształtowania prawidłowych zachowań prozdrowotnych dzieci.