14 listopada 2019 roku Szkoła Podstawowa w Uszwi obchodziła swoje święto. W tym szczególnym dniu społeczność szkolna przyjęła w swe szeregi nowych uczniów – 32 pierwszoklasistów.

Uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Barbara Kondziołka, która w przemówieniu powitalnym przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii powstania szkoły. Nawiązując do przeszłości, nie sposób zapominać o dniu dzisiejszym. Z okazji tak ważnej uroczystości jaką jest Święto Szkoły, pamiątkowe nagrody za wsparcie finansowe i zaangażowanie w realizację szkolnych przedsięwzięć odebrali: państwo Edyta i Paweł Kleccy, państwo Danuta i Stanisław Kleccy, państwo Marta i Piotr Pawełek oraz pani Małgorzata Grabania.

W dalszej części obchodów uczniowie klasy VII w kilku scenkach historycznych przybliżyli zebranym postać patrona szkoły Władysława Jagiełły i jego małżonki królowej Jadwigi. Wreszcie swe umiejętności i zdolności mogli zaprezentować pierwszoklasiści, którzy na ten dzień przygotowywali się od początku roku szkolnego. Egzamin na dobrego ucznia, jakiemu poddali ich starsi koledzy, zdali na szóstkę. Udowodnili, że znają historię szkoły, potrafią zadbać o swe bezpieczeństwo na drodze, wiedzą, co znaczy być kulturalnym na co dzień. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej w Uszwi. Pani dyrektor, witając pierwszaków w szkolnej społeczności, wręczyła im pamiątkowe dyplomy. Dzieci otrzymały także upominki od Rady Rodziców.

Na zakończenie uczennice z klas piątych działające w zespole cheerleaderek zaprezentowały dwa układy taneczne dedykowane pierwszoklasistom. Po części oficjalnej uczniowie udali się na poczęstunek, a potem wzięli udział we wspólnej zabawie tanecznej.