Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W tym roku świętowaliśmy 100. rocznicę tego ważnego dla Polaków wydarzenia.

11 listopada o godz. 11.00 w kościele parafialnym została odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, którą celebrował proboszcz parafii Uszew  -  ks. prałat Jan Kudłacz. Uczestniczyły w niej dwa poczty sztandarowe z naszej szkoły. Dzieci z klas młodszych wystąpiły w tradycyjnych strojach krakowskich, powiewając biało-czerwonymi flagami. Po zakończonej Eucharystii i odśpiewaniu hymnu państwowego wszyscy wraz z księdzem prałatem, władzami lokalnymi, strażakami i mieszkańcami Uszwi przeszli w patriotycznym korowodzie pod Dom Strażaka. Tam nastąpiło poświęcenie pięknego obelisku upamiętniającego 100-lecie niepodległości Polski oraz setną rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Uszwi.

O godz. 16.00 w Domu Strażaka odbyła się uroczystość „Dla Niepodległej”, która została zorganizowana przez naszą szkołę wspólnie ze Świetlicą Wiejską i Przedszkolem. Część artystyczna rozpoczęła się krakowiakiem w wykonaniu przedszkolaków oraz polonezem zaprezentowanym przez uczniów klas 1-3. Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne, wiersze i piosenki. W obrazowy sposób przedstawiono losy zniewolonej Polski, począwszy od zaborów aż do roku 1918.

Panowie z Grupy Teatralnej oraz zespół Uszwianie wykonali pieśni patriotyczne, w śpiew których włączyli się widzowie zgromadzeni na sali.

W trakcie uroczystości zostały rozdane nagrody dla laureatów szkolnego konkursu „Niepodległa  w poezji i piosence”.

Uroczystość patriotyczną zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.